İsmail Serim Kimdir?, Neler Yaptı, Biyografi, Hayatı

İsmail Serim Kimdir?, Neler Yaptı, Biyografi, Hayatı

Konyalı  70 yaşındaki tenisçi İsmail Serim, Antalya’da düzenlenen ‘Dünya Süper  Seniors Şampiyonası’nda 5 rakibini üst üste yenerek ‘Türk Veteran  Tenisi’nde tarihe geçti.

Konya Tenis ve Dağcılık Kulübü  Sporcusu İsmail Serim (70), AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük  yaşlardan itibaren spora büyük ilgi duyduğunu belirtti.

Futbol,  voleybol, masa tenisi, halter, yüzme gibi sporlarla ilgilendiğini,  halter, yüzme, voleybol ve masa tenisi müsabakalarında da hakemlik  yaptığını anlatan Serim, voleybolda 3 ayrı antrenör kursu bitirdiğini ve  gençliğinde antrenörlük yaptığını söyledi.

Yaşının ilerlemesi  nedeniyle birçok sporu yapamaz duruma geldiğini ve sonunda her yaştan  insanın yapabileceği tenis sporuna yöneldiğini dile getiren Serim, tenis  ile 37 yaşında tanıştığını ifade etti.

Tenise başladığı 1970’li yıllarda Konya’da bu sporu bilen ve oynayan kişinin olmadığını belirten Serim, şunları kaydetti:
”O dönemde benim antrenörüm bile vuruşlar ve tutuşları bile bilmeden  beni çalıştırdı. Israrla ve azimle çalışıp bu sporu öğrendim. 1998  yılına kadar tenisin henüz yeni olduğu Konya merkezli şampiyonalara  katılabildim. 1998 yılından sonra ise veteran tenisçi olarak bu spora  devam ettim. 35 yaşını geçmiş tenisçilere veteran tenisçi deniliyor ve  bu kişiler normal şampiyonalara katılmıyor. Veteran tenisçiler, Dünya  Vetaran Tenisçileri Birliğinin düzenlediği müsabakalara katılıyor.”
Türkiye’de daha önce Veteran Tenisçileri Birliği bulunduğunu ancak  kapanmasından sonra veteran tenisçilerin Türkiye Tenis Federasyonu  bünyesine geçtiğini ifade eden Serim, bugün Türkiye’de İstanbul, Ankara,  İzmir, Konya, Antalya, Adana, Mersin İzmit ve Sakarya’da çok sayıda  lisanslı veteran tenisçi bulunduğunu söyledi.

Serim, Türkiye’de veteran tenis şampiyonalarında bugüne kadar 6 kez Türkiye şampiyonu olduğunu bildirdi.

-5 MAÇTA 5 GALİBİYETLE TARİHE GEÇTİ-

Zamanla dünya veteran tenisçilerinin 35-60 arasının ‘Seniors’, 60  üzerindeki yaşlarda olanların ise ‘Süper Seniors’ olarak  sınıflandırıldığını dile getiren Serim, bu sporcuların dünyanın çeşitli  ülkelerinde düzenlenen uluslararası müsabakalarda kendi kategorilerinde  birbirleriyle mücadele ettiğini bildirdi.

Kendisinin Antalya’da  düzenlenen 60+, 65+, 70+, 75+ ve 80+ yaş kategorilerinde düzenlenen  Dünya Süper Seniors Şampiyonası’nda 70+ kategorisinde ‘Türk Veteran  Tenisi’nde tarihe geçecek sonuçlar aldığını dile getiren Serim, şöyle  devam etti: ”Türk milli takımı kaptanı olarak çıktığım ilk maçta  İsveçli Bo Karlsson’un 2-1 (2 saat 5 dakika) ardından da sırasıyla  Avustralyalı Ray WoodForde’yi 2-1 (2 saat 20 dakika), Kanadalı Lubimir  Chobot’u 2-0 (1 saat 15 dakika), Japon Yuknori Oda’yı 2-0 (1 saat 30  dakika) ve Güney Afrikalı Callie Mathee’yi 2-0 (1 saat 40 dakika),  yendim. Hiçbir Türk tenisçisi uluslararası müsabakalarda üst üste 5 maç  birden kazanmadı. Nasıl oldu bilmiyorum ama 5 maçımı da üst üste  kazanmayı başardım. Bu başarım Türkiye Tenis Federasyonu tarafından da  tebrik edildi.”

Daha önce 2004 yılında ABD’de düzenlenen  şampiyonada 4 maçı üst üste kazandığını belirten Serim, ”Tenisi çok  seviyorum. Beni çok dinç tutuyor. 70 yaşındayım ancak tenis sayesinde  kendimi çok genç hissediyorum. Bu spor beni çok sağlıklı yaptı. 70  yaşındayım ve ölene kadar tenis oynayacağım” diye konuştu.

Yorum Bırak...