Kredi Kartı Şifresi Alma – Kredi Kartı Şifresi Nasıl Alınır

Kredi  kartı ile yapılan alışverişlerde imza uygulaması, ortadan kalkıyor.  Kart kullanıcıları bügün şifre almazlarsa pazar gününden itibaren  alışveriş yapamayacak.

32,5 milyon kredi kartının bulunduğu Türkiye’de 15 Haziran itibarıyla şifreli kartların oranı yüzde 95’e ulaşırken, müşterilerin yüzde 72’si işlemlerini şifre ile yapmaya başladı. Bankalar hâlâ şifre almayan müşterilerine  telefon bankacılığı, internet ve şubelerden her gün binlerce şifre  dağıtırken, işlemini son güne bırakanlar sebebiyle yığılmalar  olabileceği uyarısı yapılıyor.

kredi-kartiSon günlerde yoğunluğun şikâyetlere sebep olacağını ifade eden  bankacılar, “Herkes aynı zamanda ulaşmaya çalıştığı anda çağrı  merkezleri kapasiteleri kaldıramayabilir.” diyor.

Vakıflar Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Atıf Meydan, müşterilerin  mağdur edilmemesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini  söylüyor. Hâlâ şifresini almayanların olduğunu belirten Meydan,  “Kullanıcılara son bir aydır yoğun olarak şifre almaları konusunda cep  telefonlarına uyarı mesajları geçiyoruz.” diye konuşuyor.
Müşterilerin, şifrelerini başkasına  hatta banka görevlisine dahi söylememesi gerektiğine dikkat çeken  Meydan, seyyar POS’lar olmadığı için kalkıp gitmek yerine, şifresini  görevlilere söyleyenlere şahit olduğunu ve bu kişileri uyardığını  anlatıyor. Yurtdışında üye işyerlerinin çipli kart kabul edip  edememesine müdahale edemediklerini ifade eden Meydan, ancak 1  Temmuz’dan itibaren yurtdışındaki uyumlu cihazlardan şifre isteneceğini  dile getiriyor.
Vakıfbank yöneticisi, manyetik yani çipsiz kartların kullanımdan kalkmayacağını da sözlerine ekliyor.
Kayıp, çalıntı ve sahte kart kullanımıyla mücadele için 2006  yılında başlanan şifreli alışveriş, chip&PIN uyumlu kart, POS ve  ATM’lerin sayılarının artırılması ve yaygınlaştırılmasıyla olumlu  noktalara geldi. Piyasa şartlarının oturması, kart kullanıcılarının  şifre hakimiyetlerini kazanması ve uygulamaya alışma anlamında zorunlu  şifre girişi uygulamasına geçiş için 30 Haziran 2007 tarihi belirlendi.
Şifre uyumlu POS cihazı oranı yüzde 98’e, ATM’lerin oranı ise yüzde 77’ye ulaştı.
Sizden şifrenizi isteyene ‘hayır’ deyin
Çipli kredi kartımla alışveriş yaparken kullandığım şifre ile ATM’den nakit çekmek için kullandığım şifre aynı mıdır?
Evet. Her çipli kredi kartı, hem alışverişlerde hem de ATM’lerde geçerli bir şifreye sahip olacak.
chip&PIN uygulaması internet veya telefon üzerinden yapılan bankacılık işleminde geçerli mi?
Hayır, chip&PIN uygulaması sadece fiziksel pos ve fiziksel  kart ile gerçekleştirilecek alışveriş işlemlerinde, ödemenizi onaylatmak  için kullanılacak.
Kredi kartı şifremi başka kimler biliyor ve kimlere söyleyebilirim?
Bankanızın çalışanları dahil, sizden başka hiç kimse şifrenizi  bilmez. Şifrenizi kimseye söylememelisiniz. Ancak biri şifrenizi  öğrenirse, hemen bankanızı arayıp şifrenizi iptal ettirmeli ve yeni bir  şifre almalısınız veya chip&PIN logosu gördüğünüz ATM’lerden  şifrenizi değiştirmelisiniz. Banka asla sizden şifrenizi öğrenmek  istemeyecektir. Eğer şifrenizi başkalarına söylerseniz dolandırıcılık  tehdidi altına girersiniz ve bilginiz dışında kartınız kullanıldığında  siz sorumlu olursunuz.
Şifrem kartıma yüklüyse suçluların bunu ele geçirme şansı var mı?
Hayır. Şifre çipin içine güvenli olarak şifrelenmiştir, yani  kartın içindeki şifreye (PIN) erişmek çok zordur ve bu denendiği  takdirde kartın zarar görme ihtimali yüksektir.
Başkalarından, benim yerime şifremi girmelerini isteyebilir miyim?
Hayır. Güvenlik nedeniyle hiç kimseye şifrenizi söylememelisiniz. Buna mağaza görevlileri ve banka çalışanları da dahildir.
Şifrem bloke olursa nereye müracaat etmeliyim?
Yaygın uygulamaya göre, şifrenizi arka arkaya üç kez hatalı  girerseniz, şifreniz bloke olacaktır. Konunun çözümü için bankanızla  iletişime geçmelisiniz.
Şifre, en kolay çağrı merkezlerinden alınıyor
Yapı Kredi (World): 444 0 444
Garanti (Bonus): 444 0 334
Akbank (Axess): 444 25 25
İş Bankası: 444 02 02
Finansbank: 444 0 900
HSBC Bank: 444 0 111
Denizbank: 444 0 800
Fortis Bank: 444 0 144
Vakıfbank: 444 0 724
Ziraat Bankası: 444 00 00
Halk Bankası: 444 0 400
Citibank: 444 0 500
Bank Asya: 444 4 888
Türkiye Finans: 444 2 444
Albaraka Türk: 444 5 666
Kuveyt Türk: 444 0 123

Yorum Bırak...