Bir Destandır Çanakkale…

canakkale-gecilmezÇanakkale’deki tüyler ürpertici olaylar ;

1-Çanakkale savaşının en sıcacak anlarından birinde gece zifiri karanlıkta türk askerleri susuzluk içindeyken yerde bir birikinti görür ve sırayla yettiği kadar içerler ve orada dinlenirler.Gün ağarmaya başladığında ise aslında onu su değil kahraman şehitlerimizin kanı olduğunun farkına varırlar.

4-Savaş o kadar sıcakmış ki havada uçuşan mermiler erimeye başladığında karşıdan gelen diğer mermilere yapışarak büyü kütleler oluşmuş.

2-Çanakkale savaşından yıllar sonra bile çanakkalede yağmur suları toprağa temas ettikten sonra kırmızı renkte olurmuş çünkü toprak kanlardan suya o kadar doymuş ki artık yağmur suyunu içine çekemez olmuş.

3-Çanakkalede yağmur yağdığında kan kokusu ortaya çıkıyormuş.Şuan hala çanakkalede yağmur yağarken derin bir şekilde nefes aldığında kan kokusunu anlayabılıyorsun.

4-Bir garip olayda söyledir..; olayın tanıkları olan Sappers F.Reichard,R.Newnes ve J.Newman imzaladıkları bir raporda gördüklerini şu şekilde anlatıyorlardı: ..Güneş doğduğunda hava gayet açıktı, görünürde tek bir bulut yoktu…Ancak 60 no’lu tepe üzerinde, ekmek biçiminde altı ya da sekiz adet bulut asılı duruyordu…Hepsi de aynı biçimdeydi.Saatte 7 ya da 8 Km.’lik bir hızla güneyden esen rüzgara rağmen bu bulutlar pozisyonlarını hiçbir şekilde ya da biçimde değiştirmedikleri gibi, rüzgarın etkisi altında da sürüklenmediler.Yerden 150 m. yukarıda yer alan gözlem noktamızda görüldüğü kadarıyla, yaklaşık 60 derecelik bir yükseklikte öylece asılı duruyorlardı.Bu bulut gurubunun tam altına rastlayan yerde, arazi üzerinde, aynı biçimde olan ve sabit duran, yaklaşık 250 m. uzunluğunda, 60 m. yüksekliğinde ve 60 m. genişliğinde bir bulut bulunuyordu.Bu bulut tamamen yoğundu ve hemen hemen katı bir madde yapısında görünüyordu…Tüm bunlar yerdeki bulutun 2500 m. kadar güneybatısında,Rododendron dağı burnu üzerindeki siperlerimizde yerleşmiş bulunan NZE 1. Sahra bölüğünün 3. Takımının 22 askeri tarafından gözlemlenmişti.Gözlem noktamız 60 no’lu tepeye 980 m. kadar yukarıdan bakıyordu.Sonrada anlaşıldığına göre, bu tuhaf bulut kuru bir dere yatağının ya da çökmüş bir yolun (Kayacık Dere) üzerinde bulunuyordu ve arazi üzerinde böylece dururken yanları ile uçları mükemmel bir şekilde görebiliyorduk.Öteki bulutlar gibi açık gri renkteydi…Daha sonra, birkaç yüz kişiden oluşan İngiliz alayı First Forth Norfolk ‘un bu çökmüş yol ya da dere boyunca 60 no’lu tepeye doğru ilerlediğini fark ettik.60 no’lu tepe üzerindeki birlikleri takviye etmeye doğru gidiyor gibiydiler.Ancak, söz konusu buluta ulaştıklarında , hiçbir tereddüt göstermeksizin doğrudan bulutun içerisine ilerlediler.Sonunda 60 no’lu tepe üzerinde yayılarak savaşmak üzere hiç kimse ortaya çıkmadı.Bir saat sonra,yürüyüş kolundaki son erler de bulutun içerisinde kaybolduktan sonra. aynı bulut, gayet rahat bir şekilde yerden yükseldi ve herhangi bir bulut ya da sis gibi,yavaşça hareketlenerek,raporun başında değindiğimiz diğer bulutların yanına katıldı.Tüm bu süre boyunca bu bulut grubu aynı yerde asılı olarak kalmıştı ve o tuhaf yer bulutu onlara katılır katılmaz hepsi birlikte kuzeye, yani Trakya’ya doğru ilerlemeye başladılar.birkaç dakika sonra gözden kaybolmuşlardı.” “Söz konusu alay kayıp ya da yok edilmiş olarak bildirildi.

Yorum Bırak...