Biyoloji – Plastitler Konu Anlatım

Plastit Nedir?
Plastit Nerede Bulunur
Plastitler bitki hücrelerinde ve alglerde bulunan organeldir. Bakteri, arkebakteri, mantar ve hayvan hücrelerinde bulunmazlar.
Görev ve renklerine göre kloroplast, kromoplast, lökoplast olmak üzere üç çeşit plastit bulunur.
a) Kloroplast
–         Klorofil taşıdıkları için yeşil renkli plastitlerdir.
–         Kloroplastlarda fotosentez olayı gerçekleşir. Bu olay sırasında karbondioksit ve su gibi organik maddeler güneş enerjisi yardımıyla glikoz gibi organik maddelere dönüşür. Aynı zamanda oksijen gazı da oluşur. Klorofil pigmenti güneş ışınlarını soğurarak fotosentez başlatır.
–         Kloroplastlar yapraklarda otsu görevlerde, olgunlaşmamış sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunur. Odunsu gövde ve köklerde bulunmaz.
–         Loroplast, mitokondri gibi çift zarla çevrilidir. Kloroplastın iç kısmında tilakoit adı verilen yassı kesecikler şeklinde olan bir başka zar sistemi vardır. Tilakoitler iskambil kâğıtları gibi üst üste dizilmiş olup, her bir yığın granum (çoğulu grana) olarak adlandırılır. Granumlar birbirine ara lameller ile bağlıdır. Tilokoit zarın üzerinde klorofil pigmenti bulunduğundan granumlar yeşil renklidir.
–         Granalar arasını dolduran renksiz sıvıya stroma adı verilir. Bu sıvı mitokondrinin matriksine benzetilebilir. Bu sıvının içine kloroplasta özgü DNA, RNA, ribozom ve fotosentez enzimleri bulunur.
–         Kloroplast kendine özgü DNA’sı sayesinde çekirdek kontrolünde bölünerek sayısını artırabilir. Ayrıca ribozom içerdiklerinden fotosentez enzimlerinden bazılarını üretebilirler.
b) Kromoplast
–         Bitkilere yeşil hariç, diğer renkleri veren pigmentlerdir.
–         Bitkilerde sarı,turuncu,kırmızı ve kırmızı renkte olan plastitler kromoplastlardır.
–         Kromoplastlar çiçeklerde, yapraklarda meyvelerde ve bazı bitkilerin köklerinde bulunur. Örneğin havuçta karoten, domateste likopen, limonda ksantofil pifmentleri bulunmaktadır.
–         Kloroplast, çevre ve iç faktörlerin etkisiyle kromoplasta dönüşebilir. Örneğin son baharda yeşil yaprakların sararması, ham iken yeşil olan domatesin olgunlaşırken kızarması bu duruma örnek olarak verilebilir.
c) Lökoplast
–         Kloroplast ve kromoplasttan farklı olarak renksiz plastitlerdir.
–         Görevi nişasta, protein ve yağ depolamaktır. Örneğin patateste nişasta, ayçiçeği tohumunda yağ, fasulye tohumunda protein depolar.
–         Bitkinin kök, toprak altı gövdesi ve tohum gibi depo organlarının hücrelerinde bulunur.
–         Uzun süre ışık alan lökoplastlar, yeşil renkli kloroplasta dönüşebilir.

Yorum Bırak...