Coğrafya – Türkiyede Deniz Turizmi – Konu Anlatım

Türkiyede yat turizmiistanbul_bogazi
Türkiyenin deniz turizmi hakkında bilgi
Turizm sektörü, dünyada ve ülkemizde doğa, özgü kimlik ve aktif tatil  arayışının giderek arttığı yeni bir süreç içine girmiştir. Ülkemiz sahip  olduğu çok zengin doğal değerler ile doğa sporlarına yönelik büyük bir  potansiyelide bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye üç tarafı denizlerle  çevrili bir yarımada şeklindedir ve kıyı turizmi açısından oldukça  önemlidir. Güney Ege İzmir, Çeşme, Ayvalık, Kuşadası, Bodrum, Datça,  Bozburun, Marmaris, Göcek, Fethiye, özellikle Akdeniz sahillerimiz  Kalkan, Kaş, Finike, Kemer ve Antalya, Mersin doğa harikası  kıyılarımızdır.
YAT TURİZMİ
      Akdeniz, Ege Denizi, Karadeniz ve Marmara Denizi yatçıların her  gece değişik, özel demir atacakları koy, körfez ve plajların  hazinesidir.
      Yatçılık Türkiye’de oturanlar ve ziyaretçiler için popüler bir  etkinliktir. Geçen kırk yılda sanayi gelişme göstermiş, İstanbul ile  Antalya arasında kıyı çizgisi bugün çok sayıda Marino ile doludur.  Bunlar muhimmat, önemli tatil merkezi ve güvenli limanlarda kıyıya çıkma  imkanı sağlamakta ve eğlence mahalleri oluşturmaktadırlar.
Türkiye’nin en donanımlı marinaları güney Ege ve Akdeniz kıyılarında  İzmir, Kuşadası, Bodrum, Datça, Bozburun, Marmaris, Göcek, Fethiye,  Kalkan, Kaş, Finike, Kemer ve Antalya’da yer almaktadır. Bu limanlarda,  yatçılar gereksinim duydukları hizmet ve mühimmatı bulabilmektedirler.
      Antalya, Dalaman, İzmir ve İstanbul havaalanları tüm Türk  marinalarına süratli bağlantı kurabilmektedir. Bodrum, Bozburun,  Marmaris, İstanbul, ve Karadeniz kıyılarındaki tersaneler’de inşa olunan  bu gemiler, motorlarıyla birlikte tam deniz aracı teçhizatıyla  donatılmaktadırlar. Guletlerdeki yolcu sayısı geminin boyuna bağlı  olmakla birlikte, çoğu sekiz ile oniki kişi barındırabilmektedir.
      Bu gemiler yolculara müstakil konaklama sağlayabilmekte,  kiralandıklarında hizmet ve eğlence satınalabilmektedir. Modern Guletler  evin tüm konforuyla donatılmış olup kendinize tümüyle hoş vakit  sağlayacağınız bir çevreye özendirmektedir.
Mürettabatsız kiralama, Türkiye’de yeni bir yat kiralama yöntemi olarak  başlanmıştır. Yelken açmadan önce, mürettabatsız kiralama şirketleri  müşterilerine çevrenin özellikleri, hava koşulları, mühimmatın nereden  temin olunacağı, tehlike anında ne yapılacağı ve benzeri konularda bilgi  verirler.
      İzmir şehri, gemi ve yatların devamlı dolaştığı dar ve uzun bir  körfezin başında yer alır. İklimi ılımlıdır ve yazın sürekli serinletici  deniz meltemi güneşin ısısını yumuşatır. Palmiye ağaçlı yollar ve  rıhtıma paralel caddeler arkasında yatay balkonlarıyla şehir civardaki  dağ yamaçlarını zarif şekilde devam ettirir. Kozmopolit ve canlı şehir,  galeriler, tiyatrolar ve kültür olayları İzmir’e özel bir hareketlilik  kazandırır.
Tags:

Yorum Bırak...