İsmail YK Kimdir, Hayatı, Biyografisi

İsmail YK Kimdir, Hayatı, Biyografisi

İsmail YK (tam adıyla İsmail Yurtseven), 5 Temmuz 1978 tarihinde Almanya/Hamm’da doğan Türk Sanatçısı . 2004 yılında çıkardığı Şappur Şuppur albümü [Türkiye]’de ve |Avrupa]’da beğeniyle karşılanmıştır.

ismail-yk

Sivas’lı Ali Rıfat ve Zarife Yurtseven çiftinin müzikle uğraşan beş yetenekli çocuğundan en küçüğü olan İsmail YK 5 temmuz 1978 yılında Almanya/hamm da dünyaya gelmiştir. Müziğe küçük yaşlarda adım atan ‘YK’ 13 yaşında kardeşleriyle birlikte sahne hayatına başladı. İsmail YK 1995 yılında ise profesyonel müzik hayatına adım attı. Lise mezunu olduktan sonra kendisini tamamıyle müziğe verdi. İsmail YK 1996 yılında profesyonel DJ’lik ünvanına da sahip olmuş ve o dönemde Almanya da Profesyonel olarak DJ’lik de yapmıştır. İsmail YK dünyada kullanılan en önemli enstrümanları başarı ile çalıyor. Ayrıca stüdyosunda kardeşleriyle beraber aranje ve müzik yönetmenliği yapmakla birlikte çok başarılı ‘Söz ve Müzik’ yazarıdır. ‘Alişan, Seda Sayan, Kibariye, Ebru Yaşar’ gibi sanatçılara bir çok beste vermiş, albümlerinde aranje ve Müzik yönetmenliği yapmıştır, İsmail YK 2004 yılında çıkaracağı albüm için 2002 yılında çalışmalarına başlamıştır. Farklı tarzı ile kendisini çok iyi hazırlayıp ‘Yurtseven Kardeşler’ müzik grubunun da desteğiyle 8 Mayıs 2004 tarihinde ilk solo albümü ‘Şappur şuppur’ ile Türkiye müzik piyasasına bomba gibi düştü. İsmail YK bu albümü ile Türkiye ve Avrupa müzik piyasasında adından söz ettirdi. Türkiye de zirvede olan ve en başta gelen önemli sanatçıların da albüm çıkardığı dönemde yeni bir sanatçının albüm satışlarının birden hız alması müzik patronlarınında dikkatini çekmeyi başarmıştır. ‘Şappur şuppur’ şarkısı ve klibi ile babaların yaramaz çocuğu, annelerin yakışıklı evladı, gençlerin sevgilisi ve çocukların kahramanı olmayı başarmış olmakla birlikte 2004 yılının ‘En iyi çıkış yapan şarkısı ve sanatçısı’ olmayı da başarmıştır. Aynı zaman da ‘Nerdesin’ isimli şarkısı ile sevenlerin yüreğine seslenerek çok büyük bir hayran kitlesine sahip olmuş ve ‘Yılın en iyi şarkısına da imzasını atmıştır.
Türkiye de ilk oyuncağı yapılan sanatçı olmuş ve tüm ilk ve ortaöğretim okullarında ders kitaplarına konu olmuştur. İsmail YK Şappur şuppur albümü ile 1.250.000  satarak 2004 yılın da Türkiye’nin en çok satan 2. albümüne imzasını atıp ‘MÜ-YAP’ tarafından ‘Albüm Başarı’ ödülüne layık görülmüştür. ‘Şappur şuppur’ albümü ile Üniversite ve özel kuruluşlar dahil olmak üzere birçok ödüle layık görülen İsmail YK hızını kesmez, 2 yıl daha bekleyip müthiş bir albüm hazırlayıp 2006 yılında bombabomba.com albümü ile çıkış yakalayıp bu albümle de müzik dünyasına bomba gibi giriş yapmıştır. Özellikle ‘Allah belanı versin’ şarkısı Tüm Türkiye de odak noktası haline gelmiş birçok gazete, anahaber bülteni ve birçok canlı TV programına konu olmuştur, artık O bir STAR’dır. . . Bu albüm de toplam 5 şarkıya klip çekmiş 600. 000 satarak Türkiye’nin en çok satan sanatçısı olmuş ‘Yılın En çok satan MEKANİK albüm ödül’ü ve Yılın en çok satan DİJİTAL albüm’ ödüllerini alarak rekorlara imza atmıştır, aynı zamanda ‘ Yılın En çok satan sanatçısı’ olduğu için üzerine toz bile kondurulmayacak kadar değerli, Türkiye’nin en ‘Prestijli’ Müzik ödüllerinden biri olan ‘Diamond’ ödülünü de almaya hak kazanmıştır. Pop-Fantazi/Arabesk müzik dalında “Git hadi git” isimli şarkısı ile ‘En iyi Pop-Fantazi/Arabesk Erkek Sanatçısı’ seçilmiştir. İsmail YK’nın “bombabomba.com” albüm’ü ‘2006-2007’ yılın’ın en kaliteli albüm’ü seçilmiş ve ‘MÜ-YAP’ tarafından ‘ALBÜM KALİTE’ ödülüne de layık görülmüştür.
İsmail YK 2008 yılında ‘Bas Gaza’ Albümü ile yine iddialı giriş yapmış yılın en çok satan 3 albümünden biri olmuş ve hem ‘MÜ-YAP’ hem ‘Kral Tv’ hemde ‘Dijital’ platformda sayısız ödül alarak diğer albümlerinde ki başarıyı devam ettirmiştir. ‘Bas Gaza’ albümümünün satış rekorları kırması çok büyük kitlelere ulaşması Türkiye ve avrupada bulunan Dünyaca ünlü ‘Nielsen Müzik Endüstri’ firmasının da dikkatini çekmiş ‘Marka araştırmalarında’ İsmail YK marka olan ilk 10 sanatçı arasına 5 yılda girmeyi başarmış, başarısını tescillemiş ve rekorlarına bir rekor daha katmıştır, İsmail YK’dan başka hiçbir ünlü 5 yıl gibi çok kısa bir sürede Marka olabilmeyi başaramamıştır. 2009 yılında ‘Haydi Bastır’ albümü ile yine süper çıkış yapan İsmail YK, Albümü piyasaya çıkmadan 70.000 sipariş almış ve ilk’lerine bir ilk daha katmıştır. İsmail YK’nın ‘Haydi Bastır’ Albümü toplamda orjinal albüm olarak 1.500.000 satmış ve bu devirde ulaşılması çok zor rekora’da imza atmıştır, Ayrıca İsmail YK “Çılgın / Facebook” şarkısı ile dünyaca üne de kavuşmuştur, YK bu zamana kadar Türkiye ve Avrupadaki ‘Milyonlarca’ hayranına her zaman ilginç çalışmalar sunmuş ve dikkat çekmiştir, Son albümü ile birlikte bu başarısını tüm dünya’ya yaymıştır, Söz ve müziği İsmail YK’ya ait olan Facebook’ta ki bir genç’in hikayesini anlatan “Çılgın / Facebook” şarkısı ve Video klib’i Dünyaca ünlü sosyal imleme sitesi BuzzFeede Düşünce dünya çapında ilgi gördü. Şarkının tık rekorları kırması İsmail YK’yı ve şarkısını Dünyaca ünlü teknoloji firması Tech Crucha haber yaptı. YK, Tech Crucha haber olmakla beraber Tech Cruch’ın ve dünyanın en önemli yazarlarından MG Sieglerin yazısına konu oldu. Siegler; ‘Facebook gerçekten çok büyük bir ağ, bu sosyal ağın 100 milyon, 500 milyon hatta 1 milyar üyesi de olsa beni ilgilendirmez, Hakkında bir hollywood filmi bile olsa beni ilgilendirmez, Servisiniz hakkında bir ‘TÜRKÇE’ pop video klibi ile dünyaca ünlü başarı sağlayamazsanız başarısız olursunuz’ diyerek İsmail YK’yı yere göğe sığdıramamış ve İsmail YK’da bu başarıdan sonra dünyanın bir çok yerinde milyonlarca hayrana sahip olduğunu ispatlamış, Türkiye’nin dünyaca tanınan en büyük sanatçılarından birisi olduğunu göstermiştir.
Ayrıca İsmail YK şarkıları en çok yabancı dillere çevrilen ‘TÜRK’ sanatçısıdır, Söz ve Müziği İsmail YK’ya ait olan bir çok İsmail YK eserleri avrupa ve dünyadaki sayısız sanatçılar tarafından kendi dillerince çevrilip seslendirmiştir. Çıktığı ilk günden bu zamana kadar zirveden hiç inmeyen ve ödüle doymayan İsmail YK, yüzbinlerin katılımıyla kırdığı konser rekorları, Sektör ortalamasının çok üstünde albüm satış rakamları ve Türkiyenin en büyük ödüllerinin dağıtıldığı ‘M. Ü. Y. A. P’ ödülleri dahil olmak üzere aldığı yüzlerce ödül ve plaketle adını Türk Müzik Tarihine’ Altın HARF’lerle yazdırmayı başarmıştır. Youtube da şarkıları en çok dinlenilen ‘TÜRK’ sanatçısı olmakla beraber, Aynı site de en çok dinlenilen avrupalı sanatçılar arasında da yerini almıştır. Aynı zamanda İsmail YK şubat 2011 de ‘Türk Gençliği Kimi İdol olarak görüyor’ adı altında yapılan idol araştırmasının sonuçlarına göre Türk Gençliğin’in idol olarak gördüğü kişiler sıralamasında açık ara farkla 1. sırada gelerek Türkiye’de idol alınanlar sıralamasında 1. sıraya yerleşmiş ve Türkiye de ne kadar çok sevildiğini gözler önüne sermiştir. İsmail YK 2010 yılında ‘Azerbaycan da ‘Yılın En İyi SANATÇISI ve Yılın En Sevilen SANATÇISI’ ödüllerine de layık görülmüştür. İsmail YK ‘2011 Mayıs’ ayında çıkaracağı albüm için çalışmalarını sürdürmektedir, İsmail YK albüm’den önce ‘One Minute’ adlı hareketli Single çalışması ile müzik dünyasına bomba gibi düşmüştür, şarkı sadece 3 günde internet ortamında 1 milyondan fazla dinlenerek bir rekora imza atmıştır, şarkının klibi ise yayınlandığından sadece 12 saat sonra HİT olmuştur, İsmail YK Albümlerinin kayıtlarını kendi stüdyosunda kardeşleri ile birlikte yapmaktadır.  İsmail YK’nın Örnek aldığı sanatçılar Michael Jackson ve Orhan Gencebay’dır.  İsmail YK kendisini maddi anlamda geliştirerek 2011 Yılında One Minute Adlı Albümünü Çıkarmıştır Avrupa Müzikten Ayrılarak Kendi Kurduğu Şirketi MUSICOM’da Devam Etmektedir.

9 Yorum Var

  1. Emrah YILMAZ
  2. Emrah YILMAZ
  3. yakude
  4. Mehmet
  5. Nimet
  6. ECRİN ACAR
  7. Alev
  8. RABİA

Yorum Bırak...