Kimya – İyot ve İyotun Vücuttaki Fonksiyonları

İyot ve İyotun Vücuttaki Fonksiyonları

İYOT (I)

İyot, metabolik hız, hücresel metabolizma ve bağ dokusunun bütünlüğünün korunması için gerekli olan tiroksin ve triodotronin hormonlarının bir bölümünü oluşturur. İnsan vücudunda yaklaşık 25 mg kadar bulunan iyotun %20’ si tiroid bezindedir. Geri kalanlar ise adelelerde, kanda, deri ve kemiklerde bulunmaktadır.

Vücutta mide yoluyla emilmekte olan iyotun %30’ u tiroid bezine aktarılırken geri kalanı ise idrar yoluyla atılmaktadır. Dolayısıyla vücut tarafından üretilemeyen bu mineralin dışarıdan alınması gereklidir.

İyotun Vücuttaki Fonksiyonları

İyot, aşırı yağı metabolize etmekte yardımcıdır. Ayrıca zihinsel fonksiyonlarda, enerji ve kilo almada önemli bir rol oynar.
T3 ve T4 hormonlarının yapımı için gerekli olan iyot, bazal metabolizma denilen insan bedeninin hiçbir fiziksel eylemde bulunmadığı halde normal 36,5 derece ısıyı koruması, kan dolaşımı, solunum, barsakların çalışması gibi hayati fonksiyonların devamı için gereken enerjinin oluşmasını sağlar. Büyüme ve gelişme için gereklidir. Hücre solunumuna ve oksijenin tutulmasına etkilidir. Karbonhidratların barsaklardan emilmesine ve kolesterol sentezine yardımcı olur. Protein sentezi için de gereklidir. Sinir ve kemik yapısı ve yenilenmesinde önemli bir rol oynar, ayrıca deri, saç ve tırnakların sağlıklı olmasını sağlar. Dişler, konuşma ve ruhsal yapıya etki eder.

İyot Eksikliği

Hormon üretmekle görevli tiroid bezi, yetersiz iyot alındığında hormon üretebilmek için gereken iyotu daha iyi tutabilmek amacıyla hücrelerini büyütür. Guatr olarak adlandırılan bu hastalığı önlemede iyot, en önemli mineraldir. İyot eksikliği ayrıca yorgunluk, meme kanseri ve kilo alımıyla da ilişkilidir. Yetersizliği ileri durumlarda zeka geriliğiyle sonuçlanabilir.
Deri ve saçlarda kuruma, enfeksiyonlara dayanıksızlık ve cinsel duyarlılığın geri kalması diğer eksiklik belirtileridir.

Fazla İyot Alınması

Beslenme ile fazlalığı oluşmamaktadır ancak özellikle iyot katılmış sofra tuzunun aşırı tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Aşırı alımında, ağızda acı ve metalik bir tat, ishal ve kusma gibi şikayetlere yol açabilir.
Fazla alınan iyot tiroid bezini baskılayarak hormon üretimini azaltır ve düşen hormon seviyesine bağlı olarak iyot eksikliğine benzer belirtiler oluşabilir. Deride sivilce oluşumu ve mevcut sivilcelerde artış görülebilir.

Özellikle İyot Kullanılması Gereken Durumlar

İyot, tıbbi tedavi gerektirmeyen aktivitesi hafif miktarda azalmış tiroid bezini uyarmak için alınabilir. Genellikle tüm sağlıklı insanların kullanımı için uygundur.

Yorum Bırak...