Nabız Nasıl Ölçülür – Nabız Nasıl Sayılır – Nabızı Nasıl Ölçeriz?

Nabız Nasıl Ölçülür İle İlgili Bilgi
Nabzınızı vücudunuzun iki yerinden ölçmeniz mümkündür:
* Boyunda, gırtlağın iki yanındaki atar damarlardan birine elinizin üç orta parmağının iç yüzlerini bastırarak.
* Yine elinizin üç orta parmağını bileğinizde, başparmağınızın gerisindeki oluğa bastırarak.
Bahsettiğimiz noktaların üzerine, parmaklarınızı bastırıp hafifçe sağa veya sola kaydırarak nabız darbelerini hissettiğiniz yerde durunuz. Ondan sonra önünüze saniye kolu veya sayıcısı bulunan bir saat koyun, 60 saniye müddetle darbeleri sayınız.
Nabız, yaşlı kişilerde biraz düşme gösterebilir. Ayrıca efor, egzersiz ve heyecan durumlarında artma olur.
Yüksek ve düşük tansiyonlu olduğu halde, ciddi bir şikayeti olmayan insanlar çoktur.
Çünkü vücut kendisini bu tansiyona göre ayarlamış; her şey yolunda gitmektedir.
Nabız ve Soluk Alıp Verme;
* Hastalanma
* Heyecan
* Egzersiz
* Üzülme
* Korku
gibi durumlarda artar…nabiz
Nabız, kalp vuruşlarının atardamarlarda duyulan vuruşlarıdır. Bu vuruşlar en kolay şekilde bileklerdeki atardamarlarda hissedilebilir. Kalbin her sıkışmasında atardamarlar içine gönderilen kanın atardamarlar boyunca ilerlemesi sırasında damar çeperine yaptığı basınç en fazla bilekte, boyunda ve ayak sırtı damarlarında görülebilir. Bunlar arasında en rahat kontrolü bilek verdiği için muayene sırasında kalp atışları bilekten sayılır. Nabzın bu bölgelerde iyi duyulmasının başlıca sebebi de atardamarların, özellikle bilek, boyun ve ayak sırtı damarlarının deriye çok yakın olmasıdır.
Nabız saymak
Nabız orta ve yüzük parmaklarının yardımıyla sayılmalıdır. Günümüzde artık nabız muayenesi eski değerini yitirmişse de hastalık hakkında genel bir bilgi verecek ilk müracaat noktasıdır. Özellikle acil olaylar karşısında nabız vuruşları bilen bir kimseye hastanın durumu hakkında önemli ipuçları verir.
Normal nabız
Sağlam bir insanda nabız vuruşları 70–80 arasındadır. Vuruşlar dolgun, yumuşak ve hep aynı aralıklardadır. Nabız vuruşları soluk alırken artar verirken azalır. Heyecanlı bir yapıya sahip kişilerde nabız artışları küçük bir olay karşısında derhal hızlanır. Normal kişilerde ise bu hal büyük olaylar karşısında görülür. Nabzın hızlanmasına tıp dilinde taşikardi adı verilir. Bu da kalbin hızlı çalışmakta olduğunu gösterir.

Nabız Nasıl Ölçülür – Nabız Nasıl Sayılır

Yorum Bırak...